دوره زمانی تاریخ مشخصات دستگاه مشخصات

دوره زمانی: تاریخ مشخصات دستگاه مشخصات سامسونگ گیگابایت سرگرمی چه خبر از کجا ؟

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی بازار به تسهیلات تازه تصویر العمل نداد ، خطر بازگشت رکود تورمی به مسکن

در پی کم کردن تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر و علی رغم اندیشیدن تدابیر تازه جهت تسهیلات خرید مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن از ۷۰ به ۶۰ هزار تومان کم کردن یاف

بازار به تسهیلات تازه تصویر العمل نداد ، خطر بازگشت رکود تورمی به مسکن

خطر بازگشت رکود تورمی به مسکن/بازار به تسهیلات تازه تصویر العمل نداد

عبارات مهم : بازار

در پی کم کردن تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر و علی رغم اندیشیدن تدابیر تازه جهت تسهیلات خرید مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن از ۷۰ به ۶۰ هزار تومان کم کردن یافت.

به گزارش مهر، بعد از آنکه طی ماه های آذر، دی و بهمن سال گذشته و همچنین اردیبهشت ماه امسال، هم تعداد معاملات و هم قیمت مسکن روند افزایشی به خود دید، قیمت اوراق تسهیلات مسکن نیز زیاد کردن یافته و به رقم ۷۰ هزار تومان در زیاد نمادهای اوراق تسهیلات مسکن رسیده بود.

بر اساس اعلام دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، تعداد معاملات مسکن در آذرماه سال گذشته، حدود ۱۸ هزار فقره، در دی ماه سال قبل بیش از ۱۹ هزار و ۲۶۰ فقره و در بهمن ماه حدودا ۱۸ هزا رو ۷۰۰ فقره بود.

بازار به تسهیلات تازه تصویر العمل نداد ، خطر بازگشت رکود تورمی به مسکن

کارشناسان مسکن شروع زیاد کردن معاملات را به دوره پیش رونق و رونق مسکن تعبیر کردند. آیا که در ماه های قبل از آن (به استثنای مرداد ماه ۹۶) تعداد معاملات مسکن در حول و حوش ۱۴ تا ۱۵ هزار فقره معامله بود.

از سوی دیگر روند افزایشی تعداد خرید و فروش ها در ابتدای امسال (به استثنای فروردین ۹۷ که معمولا همه ساله نخستین ماه سال به علت تعطیلات گسترده، در آمار لحاظ نمی شود) حفظ شد و تعداد معاملات مسکن به بیش از ۱۹ هزار و ۴۴۰ واحد مسکونی رسید که بالاترین میزان خرید و فروش مسکن در ۲۸ ماه پیش از آن بود و درواقع نوعی رکورد در حدودا دو سال و نیم پیش از آن محسوب می شد.

در پی کم کردن تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر و علی رغم اندیشیدن تدابیر تازه جهت تسهیلات خرید مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن از ۷۰ به ۶۰ هزار تومان کم کردن یاف

همزمان با زیاد کردن تعداد معاملات در طی ۶ ماه منتهی به اردیبهشت امسال، روند زیاد کردن قیمت ها نیز استمرار یافت که اگرچه در ابتدای امر، زیاد کردن قیمت ها متناسب با زیاد کردن تعداد معاملات بود، ولی به تدریج سرعت گرانی مسکن به گونه غیر قابل باوری زیاد کردن یافت. به طوری که میانگین هر متر مربع واحد مسکونی در آذرماه ۹۶ نسبت به ماه قبل از آن (آبان ۹۶) حدود ۲۰۰ هزار تومان، در دی ماه نسبت به آذر ماه ۹۶ نزدیک به ۱۵۰ هزار تومان، در بهمن ماه سال قبل نسبت به ماه قبل از آن ۲۵۰ هزار تومان و در اسفند ماه ۹۶ نسبت به بهمن ماه، ۲۳۰ هزار تومان زیاد کردن داشته است.

افزایش متری ۲ میلیون تومانی میانگین قیمت مسکن در ۷ ماه

اما با عوض کردن ماهیت بازار مسکن از ورود خریداران و مصرف کنندگان واقعی به خریدهای سوداگرایانه در این بازار، روند زیاد کردن قیمت ها در امسال رشد شتابان تری گرفت به گونه ای میانگین قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در اردیبهشت ماه امسال نسبت به اسفند سال گذشته، ۳۵۰ هزار تومان زیاد کردن یافت. همچنین میانگین هر متر مربع مسکن در خرداد ماه امسال نسبت به اردیبهشت ماه و نیز تیرماه نسبت به خرداد ماه حدودا ۵۰۰ هزار تومان در هر ماه زیاد کردن یافته است به معنای دیگر میانگین هر متر مربع مسکن در تیرماه امسال نسبت به آذرماه سال گذشته ـ به عنوان ماه شروع رونق بازار مسکن ـ متری ۲ میلیون تومان (در عرض ۷ ماه) گرانتر شده است است.

بازار به تسهیلات تازه تصویر العمل نداد ، خطر بازگشت رکود تورمی به مسکن

واکنش منفی بازار مسکن به زیاد کردن سقف تسهیلات

برآوردها و بررسی ها از تلاقی دو بُردار مهم نمودار بازار مسکن (قیمت و تعداد معاملات) در ماه های اخیر نشان می دهد بار دیگر رکود تورمی به بازار مسکن بازگشته است و به علت کم کردن قدرت خرید مسکن خانوارها و ناکارآمد بودن تسهیلات خرید مسکن، بسیاری از مصرف کنندگان واقعی از این بازار کوچ کرده اند.با توجه به اینکه قیمت اوراق تسهیلات مسکن تحت تأثیر زیاد کردن یا کم کردن عرضه و تقاضای خرید و فروش مسکن قرار دارد، در ماه های ابتدایی امسال قیمت اوراق تسهیلات مسکن به کانال ۷۰ هزار تومان وارد شد.

در پی کم کردن تعداد معاملات مسکن در دو ماه اخیر و علی رغم اندیشیدن تدابیر تازه جهت تسهیلات خرید مسکن، قیمت اوراق تسهیلات مسکن از ۷۰ به ۶۰ هزار تومان کم کردن یاف

اما طی روزهای اخیر و با کم کردن حجم معاملات مسکن، قیمت این اوراق نیز بار دیگر به کانال ۶۰ تا ۶۵ هزار تومان بازگشته هست. این تصویر العمل بازار در حالی است که بانک عامل بخش مسکن اعلام کرده قرار است سقف تسهیلات مسکن از محل اوراق تسهیلات در صورت موافقت بانک مرکزی از ۶۰ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان در پایتخت کشور عزیزمان ایران زیاد کردن یابد.

احتمالا عدم تصویر العمل بازار اوراق تسهیلات مسکن به این اقدام بانک عامل بخش مسکن، به خاطر ناچیز بودن این زیاد کردن سقف تسهیلات خرید مسکن در برابر جهش ناگهانی قیمت مسکن است و زیاد کردن ۲۰ میلیون تومانی سقف تسهیلات خرید مسکن نمی تواند بازهم بسیاری از تقاضاهای خرید مصرفی مسکن را پوشش دهد.

بازار به تسهیلات تازه تصویر العمل نداد ، خطر بازگشت رکود تورمی به مسکن

تغییرات قیمتی اوراق تسهیلات مسکن

گرانترین اوراق تسهیلات مسکن در بازار فرابورس عمدتا به نمادهای صادره در فصول زمستان سال قبل و بهار و تابستان امسال مربوط است و هرچه تاریخ انتشار این اوراق به ماه های قبل از آن برمی گردد، احتمالا به خاطر کاسته شدن از مهلت استفاده از این اوراق جهت دریافت تسهیلات، قیمت آنها نیز کمتر می شود.

به عنوان نمونه اوراق تسهیلات خرید مسکن صادره در مرداد ماه ۹۵ با نماد «تسه ۹۵۰۵» در معاملات امروز در کمترین قیمت با قیمت ۵۷ هزار و ۷۰۰ تومان و در بالاترین قیمت با قیمت ۵۸ هزار و ۷۵۰ تومان خرید و فروش شده است است.

همچنین اوراق تسهیلات مسکن صادره در دی ماه ۹۵ با نماد «تسه ۹۵۱۰» نیز در حالی که چهارشنبه در معاملات فرابورس با قیمت ۶۲ هزار تومان به فروش رسید، امروز به قیمت ۶۵ هزار تومان به خریداران عرضه شده است است.

اوراق تسهیلات مسکن صادره در آذر ۹۶ نیز با نماد «تسه ۹۶۰۹» هم اگرچه در بالاترین قیمت معاملات فرابورس با قیمت ۶۶ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شد، ولی رکورد ۶۲ هزار و ۴۹۹ تومان نیز جهت کمترین قیمت این نماد به ثبت رسید.

گرانترین برگه های تسهیلات خرید مسکن در معاملات امروز به اوراق صادره در خرداد امسال با نماد «تسه ۹۷۰۳» تعلق داشت که در بالاترین رقم به قیمت ۶۹ هزار تومان و در کمترین قیمت نیز با قیمت ۶۶ هزار و ۳۸۰ تومان به فروش رسید.

خبری از عرضه «تملی» نیست

همچنین در دو هفته اخیر دارندگان اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی که با نماد «تملی» آن را از بانک ملی دریافت می کنند، در پی کم شدن قیمت این برگه ها، از عرضه آن در فرابورس خودداری می کنند.

تا کنون بانک ملی از بهمن ماه سال گذشته تا تیر ماه امسال ۶ نماد از اوراق های تسهیلات مسکن صادره در ۶ ماه اخیر را رونمایی کرده که به نظر می رسد در روزهای اخیر و در پی ایجاد تفاوت ۱۰ تا ۱۵ هزار تومانی میان قیمت هر برگه اوراق تسه و تملی، دارندگان اوراق تسهیلات مسکن بانک ملی از عرضه آن خودداری کرده اند تا بتوانند این اوراق را با قیمت هایی نزدیکتر به اوراق تسه به فروش برسانند.

واژه های کلیدی: بازار | تسهیلات | تسهیلات مسکن | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz